Кислотна обробка пласту

You are here

Компанія «Регіон» має значний досвід проведення як соляно-кислотних обробок (СКО) карбонатних колекторів, так і глино-кислотних обробок (ГКО) на теригенних колекторах.станко-суткам.
Як правило, в процесі буріння свердловини або в результаті її тривалого функціонування забруднюється призабійна зона пласту, що призводить до появи додаткових фільтраційних опорів у навколосвердловинній зоні (скін-ефект). Наявність таких опорів призводить до того, що реальний дебіт вуглеводнів може бути в десять разів меншим потенційного. У цьому випадку фахівцями компанії «Регіон» рекомендується кислотна обробка пласту (КОП), яка може прибрати додаткові фільтраційні опори і очистити призабійну зону.

Успіх кислотної обробки ґрунтується на двох складових:

  1. Правильно підібрана рецептура застосовуваних кислотних складів;
  2. Доставка кислотних розчинів в найменш проникні ділянки пласта.


Склади соляно-кислотних розчинів в компанії «Регіон» розробляються індивідуально для кожної свердловини з урахуванням фізико-хімічних властивостей пластів і флюїдів, що видобуваються , а також конструкції свердловини. Практично завжди проводяться дослідження розчинності шламу запропонованими кислотними розчинами і перевіряється сумісність кислотних розчинів з пластовими флюїдами.

До складу кислотних розчинів, що застосовуються в нашій компанії, входять:

  • Інгібітори корозії, що надійно захищають обладнання свердловини;
  • Взаємні розчинники, які перешкоджають утворенню жорстких емульсій у пласті;
  • Комплексоутворювачі, які запобігають утворенню водонерозчинних солей;
  • Поверхнево-активні речовини, що поліпшують винесення продуктів реакції кислотного розчину з породою;
  • Сповільнювачі реакції, які дозволяють забезпечити більшу глибину проникнення кислоти, а отже, і більш глибоку обробку пласта.


При необхідності нашими фахівцями також використовуються знижувачі тертя, деемульгатори, стабілізатори глин.
Крім правильної рецептури вкрай важливим компонентом успішної кислотної обробки є доставка кислотного складу в найменш проникні пропластки. Добре відомо, що якщо пласт має один високопроникний пропласток, то він може прийняти до 99% загального об'єму розчину, в той час як інші ділянки продуктивного горизонту залишаться необробленими кислотою.

Для рівномірного розподілу кислоти по всій потужності пласта в компанії «Регіон» використовуються такі технології:

  1. Застосування колтюбінгової установки для рівномірного розподілу кислоти вздовж всього інтервалу перфорації;
  2. Використання хімічних і механічних відхилювачів для блокування високопроникних ділянок пласта;
  3. Застосування піно-кислотних розчинів.


У нашій компанії є повний комплекс обладнання для проведення СКО і ГКО, а також парк кислотостійких ємностей, що не має аналогів в Україні, загальним обсягом понад 600 м3.
Фахівцями ТОВ «Регіон» були виконані унікальні роботи по СКО, в ході яких за допомогою ГНКТ в продуктивний пласт було доставлено 200 м3 кислотного розчину.

Працьовитість - душа всякої справи і запорука добробуту.
Чарльз Діккенс